Ako zálohovať vo WinAmbulancii?

ZÁLOHOVACÍ NÁSTROJ PROGRAMU WINAMBULANCIA

Program WinAmbulancia má silný zálohovací nastroj, ktorý umožňuje zálohovať na ľubovoľné médium okrem CD. Záloha môže prebiehať v jednom kroku na 3 umiestnenia (napr. na hard disk a USB kľúč, príp. iný počítač).

Za najlepší, najrýchlejší a najspoľahlivejší považujeme spôsob zálohovania  na pevný disk a zároveň na USB kľúč (Travel disk). USB kľúč je aj ľahko prenosný, môžete ho mať stále pri sebe, napr. na kľúčoch.

Odporúčanie!
Nepodceňujte prosím situáciu, dáta, ktoré môžete stratiť sú pre vás nenahraditeľné. Odporúčame preto zálohovať dáta každý deň na pevný disk aj na USB kľúč, alebo iné externé zariadenie (NAS, SD Karta a pod.), t.j. mimo vášho počítača. Dodržiavajte pri tom nasledujúce zásady:

  • Nemajte USB kľúč stále pripojený k počítaču (pred zálohovaním zasuňte kľúč do PC, hneď po zálohovaní ho bezpečne odpojte),
  • používajte aspoň dva kľúče, ktoré striedajte. (ak sa jeden poškodí, máte dáta z predchádzajúceho dňa),
  • nepoužívajte zálohu v intervale. Tá sa používa len na prenos dát, keď pracujte na nejakej externej ambulancii.

Každodenné zálohovanie na externé médium je potrebné hlavne kvôli vírusom, ktoré Vám môžu zašifrovať vaše súbory a znefunkčniť Váš počítač.

ZÁLOHOVANIE POMOCOU PROGRAMOV TRETÍCH STRÁN

TREBA VEDIEŤ:

  • Databázy programu, ktoré treba zálohovať sa nachádzajú na hlavnom PC v priečinku:
    C:\SOFTPROG\WinAmb\Data, alebo na externom serveri a táto cesta je zapísaná v súbore ini v riadku Path=
    ak máte nejaké obdobie odložené v archíve, tak aj v priečinku:
    C:\SOFTPROG\WinAmb\Data\Archiv
  • zálohovať treba všetky súbory s extenziou *.mdb
  • Existuje množstvo zálohovacích nástrojov, ktoré dokážu zálohovať Vaše databázy v manuálnom aj automatickom režime.  Netrúfame si hodnotiť, ktorý je najlepší. Záleží na Vás a Vašom technikovi. Problém totiž je v tom, že keď dôjde k strate dát, alebo automatizovaný zálohovací proces zlyhá niekoho treba označiť za vinníka. Takže automatické zálohovanie áno, ale kontrolovať a aspoň raz týždenne urobiť manuálnu zálohu na USB.
  • Treba si uvedomiť, že ak zálohujete na Cloud (Google Disk, One Drive, DropBox a pod.) tak dávate svoje dáta do rúk neznámeho prevádzkovateľa.
  • V dobe existencie šifrovacích vírusov je potrebné, aby do úložiska mal prístup len používateľ, ktorý spúšťa zálohovací proces. 

Informácie o zálohovacích programoch nájdete:

https://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-programy-pro-zalohovani-ve-windows/sc-3-a-181942/default.aspx